Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány „Akadálymentes honlap az akadálymentességről kis- és középvállalkozások számára” című pályázatával 2. díjat nyert a Vodafone Magyarország Alapítvány innovációs pályázatán KKV digitalizáció kategóriában. Célunk olyan, jó megoldásokat felvonultató mintaoldal kidolgozása és bemutatása, melyről a webfejlesztéssel foglalkozó KKV-k fejlesztői könnyen megtanulhatják, hogyan tehetik saját honlapjukat a törvényi előírások szerint akadálymentessé.
E mellett a projekt keretében elkészül egy 3 órás oktató videófilm is, mely segíteni fogja a megszerzett tudás saját fejlesztésbe való beépítését.
A projekt célcsoportja egyfelől több ezer kkv, közvetetten pedig közel egymillió fogyatékos és egyéb okból hátrányos helyzetű ügyfél, felhasználó.
A projekt indokoltsága:
A pandémia miatt sok százmillió ember mindennapjainak vált részévé a távmunka, az elektronikus ügyintézés vagy a távoktatás. Ez a hirtelen megnövekedett igény egyrészt felgyorsította a digitalizáció folyamatát, másrészt nagyon sok ember éppen emiatt került kapcsolatba az informatikai eszközökkel. Ezzel együtt az akadálymentességi problémák is fokozottabban jelentkeztek, hisz egyre több fogyatékkal élő vagy idős ember kezdett el olyan digitális lehetőségeket használni, amelyek helyett korábban más megoldásokat választott.
Az Európai Unióban is megnövekedett figyelem irányul a digitális akadálymentesség egységes szabályozására. A hatályos rendelkezéseket a közszférabeli szervezet honlapjaira 2020. szeptember 23-tól, mobilalkalmazásaira 2021. június 23-tól, termékekre és a szolgáltatásokra 2025. június 28-tól kezdve kell majd alkalmazni. Fontos megjegyezni, hogy az akadálymentesítést nem külön alváltozatok kialakításával, hanem az egyetemes tervezés elvét figyelembe véve, egyetlen verzió létrehozásával/módosításával kell megoldani.
Az akadálymentesítésnek a látássérült emberek mellett a hallássérült, a mozgáskorlátozott, az értelmi sérült felhasználók, illetve egyes speciális társadalmi csoportok, pl. az idősek és az alacsony informatikai képzettségű emberek is „célcsoportjai”. Akadálymentes honlapról akkor beszélhetünk, ha ezen célcsoportok mind használni tudják az adott honlapnak ugyanazt a változatát. Ebben segít az EN 301 549 V2.1.2 kódjelű szabvány webes tartalomra vonatkozó fejezete, amely a WCAG ajánlás teljesítési feltételeit tartalmazza.
A projekt végére elkészülő információk és technikai lehetőségek, továbbá jó mintamegoldások bemutatásával megoldást kínálunk a kkv-knak fejlesztő webprogramozók részére.
A megvalósításban külső szakértőként az ETIKK Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpont munkatársai lesznek segítségünkre, a projektet 2023.07.01. és 2023.12.31. között bonyolítjuk le.