A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége Távszem projektje ötvözi a modern technikát és a csakis egy ember által nyújtható figyelmet. A jövőben minden, iPhone-t és android rendszerű telefont használó vak ember számára elérhető Távszem szolgáltatás megkönnyíti majd a hétköznapokat. Az alkalmazás révén a vak emberek azonnali segítséget kaphatnak majd a telefonjukkal készített képről a „vonal másik végén” lévő operátortól. A Távszem operátorai tisztában vannak a vak emberek igényeivel, gyakorlati tapasztalatokkal felvértezve fogják őket segíteni. Az önálló életviteléhez segítséget nyújtó szolgáltatás nyilvános tesztidőszaka 2019. július 16-án indult, melyet a szövetség székházában tartott sajtótájékoztatón jelentettek be a szervezők.
Az alábbiakban adjuk közre a szövetség hivatalos sajtóközleményét:
SAJTÓKÖZLEMÉNY
TÁVOLI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS LÁTÁSSÉRÜLT EMBEREK SZÁMÁRA – TÁVSZEM
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) a látássérült embereket segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakításának legfontosabb mérföldkövéhez érkezett. A vak és gyengénlátó emberek önálló életviteléhez segítséget nyújtó Távszem szolgáltatás nyilvános tesztidőszaka 2019. július 16-án elindult.
A Távszem projekt célja, hogy a vak és gyengénlátó emberek akadálymentesen használható mobileszközök segítségével az ország minden pontján azonos eséllyel jussanak magas színvonalú internet alapú segítő szolgáltatáshoz. A szolgáltatás iOS és Android rendszerű okostelefonokról egyaránt folyamatosan elérhető lesz az év minden napján, a nap 24 órájában. Az applikáció kialakítása megfelel az egyenlő esélyű hozzáférés követelményeinek.
A Távszem alkalmazás belső tesztelése június 17-én megkezdődött. A munkában közel 80 látássérült tesztelő vesz részt, akik a rendszer működésével és az operátorok munkájával kapcsolatos visszajelzéseikkel egyaránt segítik a Távszem szolgáltatás optimalizálását. A július 16-án elinduló nyilvános tesztidőszak során a felhasználók folyamatosan értékelik majd a szolgáltatás minőségét, ezen felül pedig megoszthatják tapasztalataikat és fejlesztési ötleteiket a projekt megvalósítóival.
A Távszem szolgáltatást 13 fő operátor biztosítja, akik egy 24 + 280 órás komplex képzés keretében készültek fel tevékenységük végzésére. A képzés a vak embereknek történő segítségnyújtáshoz szükséges készségek fejlesztésén túl komoly felkészítést adott az operátoroknak a szolgáltatás biztosításához szükséges informatikai, kommunikációs és jogi területeken is.
A Távszem szolgáltatást az MVGYOSZ székházában kialakított, korszerű informatikai eszközökkel felszerelt és a műszakos munkavégzés pihenőidejére is kényelmet biztosító központban nyújtják az operátorok.
Az MVGYOSZ tagegyesületeinek közreműködésével országszerte 800 látássérült személy kap a Távszem használatára alkalmas iPhone készüléket, melyek több mint fele már kiosztásra került. Az MVGYOSZ tagegyesületeinél 21 fő Távszem mentor segíti az okostelefonok használatának betanítását. A zömében látássérült mentorok kiképzése szintén a projekt keretében történt meg 24 + 48 órában.
A projekt megvalósításával a szövetség 45 új munkahelyet teremtett, elsősorban megváltozott munkaképességű személyek részére.
Az EFOP-1.1.5-17-2017-00001 számú Távszem projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Szociális Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásában valósul meg 2018. január 1. és 2020. január 1. között 469.370.589 forint támogatással. A szoftverfejlesztés konzorciumban valósult meg a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (EFOP1.1.5-17-2017-0006).
Részletes tájékoztató a www.tavszem.hu oldalon érhető el.