Kedves Olvasóink!
Az áprilisi meleg nyár és a szép tavasz kezdetén elkészítettük soron következő cikkajánlónkat, amelyben helyet kaptak a Mindennapi Pszichológia, az IPM Pszichológia, a HVG Extra Pszichológia, az Evangélikus élet, a National Geographic, valamint a Recorder cikkei. Valamennyi önkéntesünknek köszönjük a minőségi felolvasást, olvasóinknak pedig kellemes időtöltést kívánunk!
1. Álmatlan éjszakák
Az Evangélikus élet kiadványában a cikkíró a kérés és a parancs közti különbségről beszél.
Isten nem parancsol, Isten kér. Milyen halk szó a parancshoz képest ebben a hangoskodó világban. Ennek a kérésnek, nem kényszerítésnek, sokkal mélyebb értelme van. Talán furcsa is lehet azokban az időkben, amikor a NAV felszólít, a bíróság pedig beidéz, és ilyenkor a parancs szerint menni kell. Isten csak annyit kér, „hallgassatok”, akármilyen nehéz is, amikor baj van.
Köszönjük a felolvasást, Katazsofi!
A cikk itt érhető el: Álmatlan éjszakák
2. A mértéktartás vezethet a valódi jólléthez
Közgazdaságtan vagy az önzés tudománya? Economics vagy Egonomics? Ez a meglátás kétségtelenül jól szemlélteti, hogy miképp viszonyul az emberiség nagy része az anyagi javakhoz. Meddig működőképes a profitorientált hozzáállás? Hogyan működik a Buddhista közgazdaságtan? Valóban elegendő a középút és a mértékletesség? Valójában hogyan is vannak a dolgok, és mi miért nem úgy látjuk azokat? A túlzott fogyasztás elengedésével véget érhet a szenvedés és eljöhet az igazi jóllét? Mi a belátás-meditáció? Egyáltalán hogyan beszélhetünk buddhista közgazdaságtanról, amikor az emberek jó része nem buddhista?
Az IPM Pszichológia cikkében minden fontos kérdésre választ kapunk.
Köszönjük a felolvasást, Julia09!
A cikk itt érhető el: A mértéktartás vezethet a valódi jólléthez
3. Közös ügyünk, hogy a gyermekek jól legyenek
A konyhai kisegítőnek, a bölcsődei dolgozónak, de még a portásnak is tudnia kell, melyek a gyermekbántalmazás jelei, mert ők azok, akik gyakran látják, sőt, sok időt is töltenek el a gyerekekkel. Ily módon közös ügyünk, hogy a gyerekek jól legyenek. Miképp ismerheti fel maga a gyermek, hogy ő lelki vagy akár szexuális bántalmazás áldozata? Mit mond a szakértő?
Az Újbuda hetilap cikke itt érhető el: Közös ügyünk, hogy a gyermekek jól legyenek
Köszönet a felolvasásért, Parditka!
4. Befellegzett a valódi programozóknak, nem lesz szükség rájuk – mondja az Nvidia elnöke
A korábbi állásponttal ellentétben, ami szerint mindenkit, még a gyerekeket is meg kellene tanítani programozni, mert ez a jövő, most az Nvidia elnöke azt állítja, a feladat az, hogy olyan számítástechnikát hozzunk létre, ahol senkinek nem szükséges programoznia, a programozás nyelvének pedig emberinek kell lennie. A jövőben pedig nem lesz szükség kódolásra, vagyis a köztes fázisra ember és gép között. Részletek a cikkben, ami itt érhető el: Befellegzett a valódi programozóknak, nem lesz szükség rájuk – mondja az Nvidia elnöke
Köszönjük a felolvasást, KEva!
5. Trend, hírek
A HVG Extra Pszichológia cikkében néhány újdonságról és kutatásról olvashatunk, de híreik is akadnak. Nézzünk meg néhányat ezek közül!
- Elsőként azt taglalja, miképp lehet teljes életünk. Lazaság és elégedettség, vagy összpontosítás a szakmai sikerekre és alkalmazkodás? Mi befolyásolja a boldogságot? Az önmegvalósítás és a hedonizmus, vagy a teljesítmény és idomulás minden helyzethez? Meglepőek az eredmények.
- Menjünk fodrászhoz, és megoldódnak a gondjaink, legalább is az új trend szerint. Miképp lehetséges ez?
- A korábbi elmélettel szemben, ami szerint elfojtott rossz élményeink rossz irányba befolyásolják viselkedésünket, Michael Anderson és tanítványa azt állítja, van egy módszer, amivel elnyomhatók a kellemetlen gondolatok, ennek eredményeképpen pedig az alanyok lelkiállapota is javul.
- A harag rossz tanácsadó. Vagy mégsem?
Még több hírért és a részletekért kattintson a cikkre, ami itt érhető el: Trend, hírek
Köszönjük a felolvasást, nagyemese95!
6. Önkéntes elzártság
A National Geographic 2024. márciusi számában az Északi-Szentinell-sziget lakóit, a szentinelézeket ismerhetjük meg kicsit közelebbről, akik ma is vadászó-gyűjtögető életmódot folytatnak, kirekesztve a nagy világot, valahogy mégis erősebbnek tűnnek, mint az okostelefonokat és egyéb kütyüket használó több milliárd földlakó.
Köszönet a felolvasásért, Zita91!
A cikk itt érhető el: Önkéntes elzártság
7. Amikor a technológia beavatkozik a párkapcsolatokba
Napjainkra a technológia már mindannyiunk életében állandóvá vált, elektronikus harmadik félként véve részt kapcsolatainkban, meghatározva azok minőségét, dinamikáját, irányítva fejlődését és menetét. Ismerjük meg a részleteket!
Köszönjük a felolvasást, Ginko!
A Mindennapi Pszichológia kiadványban is olvasható cikk itt érhető el: Amikor a technológia beavatkozik a párkapcsolatokba
8. Lehet-e kreatív egy gép?
A Mindennapi Pszichológia kiadványban tavaly foglalkoztak azzal a kérdéssel, hogy lehet-e fantáziája a mesterséges intelligenciának. Ha a válasz igen, vége a világnak, vagy ha annak nem is, a művészeteknek biztosan, és ezt egy 2022-es esemény igazolja. Ahhoz azonban, hogy ezt a kérdést tisztázzuk, a kreativitás definícióját is pontosan kell ismernünk. Részletek a cikkben.
Köszönet a felolvasásért, Ginko!
A cikk itt érhető el: Lehet-e kreatív egy gép?
9. A Budapest Ritmo vendége lesz Gaye Su Akyol
A Recorderben adtak hírt az énekesnő áprilisi fellépéséről, életútjáról, művészetéről és életfilozófiájáról.
Köszönjük a felolvasást, Rekocs20!
A cikk itt érhető el: A Budapest Ritmo vendége lesz Gaye Su Akyol
10. Tudtam, hogy ez az utam – Jane Goodall
A National Geographic a kilencvenedik születésnapja alkalmából beszélgetett a híres etológussal és természetvédővel az életútjáról és küzdelmeiről, valamint a következő nagy kalandról.
Köszönet a felolvasásért, Rekocs20!
A cikk itt érhető el: Tudtam, hogy ez az utam – Jane Goodall
11. Afganisztán helyett Salgótarján
A cikkben a National Geographic újságírója beszélgetett Shah Timor-ral, aki afgán származású múzeumi fotós és dokumentumfilmes, és a polgárháború elől szülei Magyarországra küldték. Megrendítően érdekfeszítő ez a beszélgetés.
Köszönjük a felolvasást, Zita91!
A cikk itt érhető el: Afganisztán helyett Salgótarján