Örömmel jelentjük be egy új, speciális tananyagcsomag közreadását, amelyet a látássérült emberek egy eddig e téren ellátatlan csoportja számára dolgozott ki alapítványunk. A nemzetközileg is egyedülálló oktatási anyagokból a látássérült és egyben intellektuális képességzavarral küzdő személyek tanulhatják meg a számítógép- és okostelefon kezelés alapjait.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány gondozásában elkészült kiadványok egyszerű lépésekben vezetik be az olvasókat a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Edge webböngésző használatába, valamint az iPhone okostelefon és a Safari webböngésző kezelésébe. Eközben az olvasók szinte észrevétlenül megtanulhatják és gyakorolhatják belőlük a képernyőolvasó programok egyszerű használatát is.
A könnyen érthető kommunikációval (KÉK) íródott tananyagok elkészítéséhez a témában jártas szakértők nyújtottak segítséget az alapítvány munkatársainak. A KÉK tananyagokban minden nagyon egyszerű, rövid mondatokkal van elmagyarázva. A bonyolultabb dolgok több egyszerű lépésre bontva szerepelnek, ezzel is megkönnyítve a megértésüket.
A tanulás megkezdéséhez egészen minimális előismeretekre van csak szükség. A tananyagok végigvezetik az olvasót a készülékek elindításától a legfontosabb funkciók és alkalmazások használatának elsajátításáig. Bemutatják a dokumentumokban és a weboldalakon történő navigációt. Megtanítják az olyan praktikus ismereteket, mint például a fájlok letöltése az internetről vagy a webes űrlapok és a hordozható adattárak használata.
A most közreadott tananyagok legfőbb célja a közvetlenül használható informatikai alapismeretek átadása, és az akadálymentesen elvégezhető tevékenységek megtanítása. Az olvasók folyamatosan haladhatnak a tananyagokban, és a bemutatott lehetőségeket azonnal kipróbálhatják a gyakorlatban. Az új ismeretek könnyebb megértését számos konkrét példa is segíti.
Mivel a tananyagokban minden mondat külön sorban áll, ezért a képernyőolvasó programot használó személyek is megtehetik, hogy előbb meghallgatnak egy mondatot, végiggondolják a hallott információt, ill. elvégzik a kapott feladatot, és ezután lépnek tovább a következő mondatra. Minden művelet lépésről lépésre le van írva. Az olvasók folyamatosan instrukciókat kapnak, hogy mit hogyan csináljanak, és magyarázatot olvashatnak arról, hogy mi miért történik. A hangsúly az önállóságon van, ezért csak egyes, bonyolultabb műveleteknél javasoljuk a segítő személyhez fordulást.
A tananyagokhoz mellékletek is tartoznak. Ezekben összefoglalók találhatók az adott tananyagban bemutatott billentyűparancsokról, ill. az érintőképernyőn használható kézmozdulatokról, továbbá a segítő személyek útmutatókat olvashatnak itt azokról a beállításokról, melyeket az operációs rendszerekben és a fontosabb alkalmazásokban az akadálymentes használatbavétel érdekében előzetesen érdemes elvégezniük.
A most megjelent KÉK tananyagokat az informatikától eddig idegenkedő, például idősebb korú, vagy tanulási nehézségekkel küzdő látássérült emberek is hasznosnak találhatják. Ezekből a tananyagokból ők is olyan gyakorlati informatikai ismeretekre tehetnek szert, melyek révén gyorsabban juthatnak naprakész információkhoz, könnyebben tarthatnak kapcsolatot a számukra fontos személyekkel, ill. tartalmasabban tölthetik el a szabadidejüket.
A kiadványok elkészítését a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) és az EMMI támogatta.
Az új KÉK tananyagok letölthetők az Informatika a Látássérültekért Alapítvány weboldaláról az alábbi címen (/letoltesek/tananyagok/).
Eredményes tanulást kívánunk minden érdeklődőnek, és bízunk benne, hogy a látássérült személyek informatikai oktatását végző szakemberek is hasznosnak találják majd új kiadványainkat!
Informatika a Látássérültekért alapítvány