Közismert, hogy a vak emberek másképp használják a számítógépet, mint a látó társaik, azaz csak a billentyûzet segítségével, billentyûparancsok és billentyûkombinációk által. Mostanáig nem létezett azonban olyan oktatóanyag, amely figyelembe vette volna ezt a sajátosságot, a látássérült tanulók is a látós tananyagokra, illetve a vak tanárok tapasztalatára voltak ráutalva. Évek óta nagy szükség lett volna egy nem csak formátumában, hanem tartalmilag, az oktatás módszertanát tekintve is vakbarát informatikai tananyagra.Egy ilyen tananyag elkészítésére vált lehetõség a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlõségéért Közalapítvány (FSZK) „Korlátlan esély” címû projektjében, ahol látássérült személyek vettek részt informatikai tanfolyamokon. A képzés segítésére, az FSZK és az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány megbízásából Herczeg Lajos készített el egy komplett ECDL Start oktatóanyagot a vak sorstársak számára. A rutinos oktató hosszú évek tapasztalatai alapján készítette el a tananyagot a hét közül öt ECDL modulhoz, melyek a következõk:
– IT alapismeretek
– Operációs rendszerek
– Szövegszerkesztés
– Táblázatkezelés
– Információ és kommunikáció (Internet és e-mail)
A tananyag szerkesztésében közremûködött Szuhaj Mihály, Szatmári Péter, Hammer Attila, Pál Zsolt (Pille), Fehér István, a felolvasást pedig az MVGYOSZ Hangstúdiójának munkatársai, Parai Sándor és Pregh Balázs végezték.
A tananyag bárki számára hozzáférhetõ, ingyenesen letölthetõ alapítványunk honlapjának Letöltés oldaláról. A tananyag vakbarát HTML vagy felolvasott (mp3) formátumban érhetõ el.
A szerzõ és a szerkesztõk egyaránt azt remélik, hogy az ingyenesen hozzáférhetõ tananyag nagy segítséget nyújt akár a tanfolyami keretek között zajló, akár az önálló informatika-tanuláshoz, és sikerült segítséget nyújtani ezzel a látássérült emberek számára.
Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása