Akadálymentes honlapok tervezését, készítését és használatuk gyakorlását kívánja elősegíteni most közreadott fejlesztéseivel az Informatika a Látássérültekért Alapítvány. A most elérhetővé tett oktatóvideók és webes mintamegoldások, valamint a képernyőolvasó programok által optimálisan használható webes felületek bemutatásával egy ingyenesen elérhető tudásbázist készített az alapítvány.
A webprogramozók és cégek döntéshozói részére közzétett anyagokból az érintettek tájékoztatást kapnak arról, hogy mit és hogyan tehetnek annak érdekében, hogy a vállalkozások és intézmények honlapjai megfeleljenek a jelenlegi és a rövidesen életbe lépő európai uniós akadálymentességi előírásoknak. A látássérült felhasználók pedig egy, mindenki számára hozzáférhető, webes környezetben gyakorolhatják a honlapok használatát.
Az online munkavégzés, ügyintézés, vásárlás és tanulás iránti megnövekedett igény felgyorsította a digitalizációt, ám emiatt az akadálymentességi problémák is fokozottabban jelentkeznek. Az Európai Unió törekszik a digitális akadálymentesség egységes szabályozására. Évek óta hatályos rendelkezések vonatkoznak a közszférabeli szervezetek honlapjaira és mobilalkalmazásaira, míg a digitális termékeket, szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások esetén 2025. június 28-tól kezdve kell alkalmazni az újabb uniós szabályokat.
A most elkészült webes mintamegoldásokból a webprogramozók megtanulhatják annak alapjait, hogyan tehetik a cég honlapját a törvényi előírások szerint akadálymentessé. E mellett az egyetemes tervezésről és az akadálymentességi szabványról szóló oktató videófilmek is segítenek a megszerzett tudást beépíteni a fejlesztői szemléletbe. Akadálymentes honlapról akkor beszélhetünk, ha a fogyatékkal élő felhasználók mellett az idősek, az alacsony informatikai képzettségű emberek és a többi hátrányos helyzetű célcsoport tagjai is mind használni tudják az adott honlapnak ugyanazt a változatát.
Az „Oktatóvideók az akadálymentességről” c. aloldalról elérhető anyagok útbaigazítást adnak az akadálymentes honlapok egyetemes tervezésével, fejlesztésével, tesztelésével és használatával kapcsolatban. Kitérnek a webes akadálymentességet érintő szabvány követelményeire, ezekhez magyarázatokat fűznek, valamint a webfejlesztők számára közvetlenül hasznosítható példákat és megoldásokat kínálnak. A videókban elhangzottak szöveges átiratként is elérhetőek.
A „Jó megoldások – akadálymentes webes komponensek” c. aloldalon olyan webes mintakomponensek és példák kerülnek bemutatásra, amelyek megoldásokat kínálnak akadálymentes honlapok kialakításához. A példákban többnyire olyan népszerű komponensfajták szerepelnek, amelyek nem találhatóak meg a HTML alapvető elemtípusai között, de a weboldalakon gyakran előfordulnak.
A „Böngészésre fel!” c. aloldalon átfogó tréninganyag található a JAWS for Windows képernyőolvasó program használatához. Ez elsődlegesen a látássérült felhasználók számára készült a webböngészés megtanulásának elősegítésére, ugyanakkor ennek révén a webfejlesztők is betekintést nyerhetnek abba, hogy a képernyőolvasó programot használók hogyan tudják böngészni a különféle weboldalakat.
Az akadálymentes webes komponensek gyűjteménye és az oktató videófilmek a Vodafone Magyarország Alapítvány támogatásával készültek a Vodafone Digitális Díj program keretében.
Az új fejlesztések az alapítvány honlapjának menürendszeréből a Megoldások almenü Akadálymentesség menüpontján keresztül érhetőek el. Közvetlen hivatkozás: https://www.infoalap.hu/egyetemes
Bízunk benne, hogy az érdeklődők, és különösen a webes fejlesztéssel foglalkozó szakemberek a gyakorlatban is hasznosítják majd az erről a weboldalról szerzett ismereteket!
Informatika a Látássérültekért Alapítvány