A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Esélynapot rendezett december 11-én, a fogyatékossággal élő emberek nemzetközi napja alkalmából. Még egy jeles évforduló adott okot az ünneplésre, idén 25 éves a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény (Fot.)
A program dr. Máté Jánosnak, az Esélyteremtési Főosztály vezetőjének és Dr. Szőke Lászlónak, a Fogyatékosságügyi Osztály, egyben az újjáalakult, Megváltozott Munkaképességű Munkavállalókkal Foglalkozó Munkacsoport (MMK) vezetőjének megnyitó beszédével kezdődött.
Az Esélynap délelőttjén online előadások követték egymást, melyeket az SZGyF kirendeltségvezetői és munkatársai hallgattak végig a Teams-felületen,
Az előadók sorrendben a következők voltak: Tillmann Zsolt (Vakok Állami Intézete – VÁI), Ungvári Mihályné (Mozgássérült Emberek Önálló Élet Egyesülete – ÖNÉ) , Kazinczi Anna (Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége – ÉFOÉSZ), Szuhaj Mihály (Informatika a Látássérültekért Alapítvány – Infoalap), Fröhlich-Csom Liza (Aura Egyesület) és Simon Eszter ( Siketek és Nagyothallók országos Szövetsége – SINOSZ).
Ezt követően interaktív, játékos bemutatókra került sor. Sokan kipróbálták, milyen kerekesszékben közlekedni, s az útra letett biztonsági jelzőbójákat kikerülni.
Többen megismerkedtek a VÁI által hozott Braille-írógép használatával, s az intézetben készült termékekkel. Az Infoalap eszközeit is sokan kipróbálták, ők a látássérültek által használt informatikai eszközöket vonultatták fel a jelenlévők nem kis érdeklődésétől övezve. A SINOSZ munkatársai a jelnyelv használatába engedtek bepillantást, jelnyelvi tolmács segítségével.
A játékos kedvű munkatársak részt vehettek a fogyatékossággal élő hírességek fotóinak felismerésében, s várta őket a 13+1 kérdésből álló fogyatékosságügyi totó is. A szomszédos teremben becsukott szemmel, szaglás alapján kellett felismerni különböző fűszereket, élelmiszereket.
Az idei, immár másodszor megtartott Esélynapról is elmondható, hogy általa megvalósult az érzékenyítés felsőfokon.
Az SZGYF munkatársa által készített teljes összefoglaló az alábbi linken olvasható:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064487958393