Keresőmotorok használata az interneten
Keresőmotorok
A keresőmotorok a weben keresztül távolról elérhető programok, amelyek segítségével kulcsszavak alapján lehet keresni az interneten. Különböző keresőmotorok léteznek, amelyek hatóköre a dokumentumok címére, az elérési útvonalra, a fejlécinformációkra, illetve az oldalak teljes tartalmára terjedhet ki. Előfordulhat, hogy az egyes keresőmotorok eltérő találati listát adnak vissza ugyanazokra a kulcsszavakra. Ennek oka, hogy a programok eltérő algoritmusokat használnak, ezért előnyös lehet több keresőmotort is használni ugyanazokkal a kulcsszavakkal.
Ebben a részben röviden megvizsgáljuk a Google-t és a Binget. A weboldalak gyakran dinamikusak, és bármikor változhatnak. Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy ha valamelyik oldal megváltozik, a JAWS-zal kapcsolatos tapasztalatai eltérhetnek az itt leírtaktól.
GYAKORLAT: Használja az alábbi, külön oldalon megnyíló hivatkozást a következő lépések alkalmazásához.
Amikor először lép a Google weboldalára, a keresés szerkesztőmezőjében, az oldal közepe táján egy villogó kurzor jelenik meg. Az űrlap mód automatikusan bekapcsol, amikor olyan weboldalra lép, amelynek fókuszában egy szerkesztőmezőben villogó kurzor van. Ha valamilyen oknál fogva az Ön számítógépén nem kapcsol be automatikusan az űrlap mód, akkor az ENTER billentyűvel is beléphet az űrlap módba, vagy az INSERT+F5 billentyűkombinációval megnyithatja a JAWS Űrlapmező kiválasztása párbeszédpanelét.
TIPP: Ha egeret használ, kattintson a szerkesztőmezőbe. Ennek hatására a JAWS automatikusan űrlap módba lép.
Ha Chrome vagy Firefox böngészőt használ, a Google az alapértelmezett keresőmotor, így a címsorból is végezhet kereséseket. A címsorra való lépéshez csak nyomja le az ALT+D billentyűkombinációt.
Bármelyik módon is kezdje el a gépelést, megjelenhet egy automatikusan kitöltődő lista. Nyomja le a LE NYÍL billentyűt a listán való mozgáshoz, majd az ENTER billentyűt a keresés végrehajtásához, vagy egyszerűen folytassa a keresett elem beírását a lista használata nélkül.
Miután megadta a keresőkifejezést, nyomja le az ENTER billentyűt a Google-keresés gomb aktiválására. A találati lista az oldal a keresőmező alatti részén jelenik meg. Az alábbiakban bemutatunk néhány módszert arra, hogyan lehet úgy keresni, hogy a találatok a lehető legrelevánsabbak legyenek. Alapesetben a Google azokat az oldalakat jeleníti meg a találati listában, amelyekben a megadott kulcsszavak valamelyike szerepel, relevancia szerint csökkenő sorrendben. Ha úgy véli, túl sok találat szerepel a listán, több szót tartalmazó keresőkifejezést is megadhat, hogy csökkentse azok számát.
A megfelelő keresőkifejezés használata jobb eredményhez vezet. Törekedjen a lehető legpontosabb kulcsszavak megadására. Például, ha a "zenészek" kulcsszót használja, sokkal több találatot kap, mintha az "Elvis Presley" keresőkifejezést adja meg. Az "és" kötőszót nem szükséges az elemek közé tenni, viszont a szavak sorrendje befolyásolja a találati listát. Ha egy speciális kifejezésre kíván keresni, tegye a teljes szöveget idézőjelek közé. A Google-kereső nem különbözteti meg a kis- és a nagybetűket.
Az alábbi módosítóelemeket szintén használhatja a keresőkifejezésekben:
- - (mínusz) jel. Használata esetén a Google nem jelenít meg olyan oldalakat a találati listában, amelyekben a - karakterrel megjelölt szó szerepel. Például, a "JAWS" szó utalhat a képernyőolvasó szoftverre, illetve a Cápa című film eredeti változatára. Ha a "JAWS -film" kifejezést adja meg, akkor a Cápa című filmre vonatkozó találatok nem jelennek meg a listában. Ügyeljen arra, hogy a mínuszjel és a "film" szó között ne legyen szóköz. A JAWS kulcsszót használó keresés különböző verziói az alábbi eredményhez vezetnek:
- JAWS, nagyjából 2 020 000 000 találat
- A "JAWS -film" kifejezés nagyságrendileg ugyanannyi találatot eredményez, viszont a lista elején a képernyőolvasóval kapcsolatos tételek jelennek meg. A filmhez köthetőek közül csak néhány vagy egy sem. Elképzelhető, hogy például a Cápa című filmsorozat szerepelni fog a találatok között.
- "JAWS képernyőolvasó" (idézőjelek között), nagyjából 1 340 találat
Ahogy pontosítja a keresést, az eredménylista egyre relevánsabb lesz. Ha egy kifejezést idézőjelek közé tesz, a Google csak a teljesen megegyező szöveget tartalmazó találatokat jeleníti meg.
Keressen különböző dolgokra, például nevekre, telefonszámokra, stb.
Keressen a Freedom Scientific-re vonatkozó oldalakra. Használja a külön lapon megjelenő Google hivatkozást. A megjelenő eredménylistán számos lehetőség áll rendelkezésre, hogy további információhoz jusson a keresési találatokkal kapcsolatban:
- A találatok száma a keresőmező és az eredménylista elemei között található. Használja a JAWS keresőablakát, nyomja le a CTRL+F billentyűkombinációt. A megjelenő ablak Mit keres kombinált szerkesztőmezőjébe írja be a "találat" kulcsszót, majd nyomja le az ENTER billentyűt. Például, a "JAWS képernyőolvasó" kifejezés esetén a "Nagyjából 1 340 találat (0,30 másodperc)" szöveg kerül bemondásra. A találatok számának felolvastatása annak eldöntésében segíthet, hogy szükség van-e a keresőkifejezés pontosítására.
- A Google a fő régió (main) elemet használja a keresési eredmények listáján. Nyomogassa az R billentyűt a régiókon történő navigáláshoz.
- A találati lista elemei olyan hivatkozásokat tartalmaznak, amelyek címsorok is egyben. A H navigációt gyorsító billentyű nyomogatásával lépkedhet a címsorokon. Mivel azok egyúttal hivatkozások is, az ENTER lenyomásával aktiválni lehet a kívántat.
- A fejlécek (hivatkozások) alatt az adott találattal kapcsolatos oldal rövid leírása található. A H billentyű nyomogatása közben a LENYÍL használatával léphet a leírásra, amennyiben fel akarja olvastatni azt.
- A SHIFT+H billentyűkombináció nyomogatásával visszafelé lépkedhet a listán.
- Az eredménylista megfelelően strukturált. A találati lista elemei tipikusan harmadik szintű címsorokkal kezdődnek. Ha nincs egyező találat, az tipikusan második szintű címsorral van jelezve.
GYAKORLAT: A Google régiókat használ a navigáció megkönnyítésére. Az R billentyű nyomogatásával járja be azokat. Lépkedjen régióról régióra, közben a LE NYÍL használatával navigáljon a következő szakaszra.
A találati lista elemeit a szokásos módon is bejárhatja, illetve a JAWSGOMB+F7 billentyűkombináció segítségével külön ablakba gyűjtheti a hivatkozásokat. A kívánt elem kijelölését követően használja a Hivatkozás aktiválása gombot, illetve az ALT+M billentyűkombinációt, hogy a vezérlés rákerüljön a találatok oldalán, és az ablak bezáródjon. A LENYÍL billentyűvel járja be a hivatkozás alatti leírást, hogy eldöntse, valóban ez-e a megfelelő találat.
Gyakran előfordul, hogy a megjelenő első listán kívül további találati oldalakra mutató hivatkozások is szerepelnek. Ezeket az oldal sorszámát jelölő hivatkozás aktiválásával lehet betölteni. Az oldalszámozás 2-től 10-ig terjed, a lap aljához közel található meg, a Következő hivatkozással együtt. Az összes oldal találati listát tartalmaz.
Google keresőeszközök
A Google könnyen kezelhető keresőeszközöket is biztosít a felhasználóknak, például:
- a "budapesti időjárás" keresőkifejezés megadása esetén megjeleníti az aktuális budapesti időjárást
- a "25 kilométer hány mérföld" keresőkifejezés megadása esetén megjeleníti az átváltási lehetőségeket
- a "mi a képernyőnagyítás" keresőkifejezés megadása esetén megjeleníti a képernyőnagyítókról szóló oldalak hivatkozásait
- a "gyorséttermek Budán" keresőkifejezés megadása esetén megjeleníti a budai gyorséttermek listáját
- stb.
MEGJEGYZÉS: Mind a Google, mind a Bing webhelyén, amelyet a következő szakaszban tárgyalunk, mindenképpen nézze meg az oldalaikon található egyéb hivatkozásokat a Speciális keresés, a Súgó témák és egyebek tekintetében.
Bing
A Bing egy másik népszerű keresőmotor, amelyet sokan használnak. A Google-hoz hasonlóan a Bing weboldalra való első látogatáskor egy villogó kurzor jelenik meg egy szerkesztőmezőben, és a JAWS-nak automatikusan be kell kapcsolnia az űrlap módot. Ha az Edge-et használja böngészőként, a Bing az alapértelmezett keresőmotor is, így közvetlenül a címsorból végezhet kereséseket. A címsorra való lépéshez csak nyomja le az ALT+D billentyűkombinációt, és kezdje el begépelni, hogy mit szeretne keresni.
Miután begépelte a kívánt keresőkifejezést, a keresés elindításához nyomja le az ENTER billentyűt.
A Bing nagyon hasonlóan viselkedik, mint a Google, és megjeleníti az egyező elemek találati listáját. Ezek további forrásokra mutató hivatkozások, és minden egyes hivatkozáshoz tartozik egy, a keresésnek megfelelő forrásból származó szöveges leírás is.
Miután a Bing találati oldala betöltődött, nyomja le a H betűt, hogy az oldalon a különböző címsorokra lépjen. Mivel a címsorok egyben hivatkozások is, az ENTER lenyomásával a jelzett weboldalra juthat. Az egyes címsorok/hivatkozások alatt egy szöveg található, amely egy kicsit ismerteti az adott oldalt. Az INSERT+F7 billentyűkombinációval a hivatkozások listáját használhatja a hivatkozások felfedezéséhez, vagy a TAB billentyűvel is léphet egyik hivatkozásról a másikra.
A találatok számának felolvastatásához nyomja le a CTRL+F billentyűkombinációt. A megjelenő JAWS - keresés párbeszédpanel Mit keres: mezőjébe írja be a "találat" szót, idézőjelek nélkül, majd nyomja le az ENTER billentyűt. Az F3 billentyű nyomogatásával megismételheti ezt a keresést. A Yahoo! eredményei általában az oldal alja közelében találhatók, így gyorsabban megtalálhatja a találatok számát, ha lenyomja a SHIFT+F3 billentyűkombinációt a visszafelé kereséshez.
A Google-hoz hasonlóan a Bing is tartalmaz hivatkozásokat más találati oldalakra. Ezek a hivatkozások a 2-től 5-ig terjedő számok, valamint egy Következő hivatkozás formájában jelennek meg, és az oldal alján találhatók.
A böngésző alapértelmezett keresőmotorjának megváltoztatása
Ha a keresési lekérdezést közvetlenül a böngésző címsorába írja be, az gyors és kényelmes módja az információkeresésnek. Ehhez a webböngészők úgy vannak beállítva, hogy egy adott keresőmotort használjanak. Az Edge címsorából történő keresés esetén az eredmények a Bing, míg a Chrome vagy a Firefox címsorából történő keresés esetén a Google használatával jelennek meg. Ha szeretné, a böngésző beállításain keresztül átállhat egy másik keresőmotorra. Például, ha szeretné, hogy az Edge a Bing helyett a Google-t használja a címsorból történő kereséskor.
Nyomja le az ENTER billentyűt az alábbi hivatkozások valamelyikén, ha információt szeretne kapni az adott böngésző alapértelmezett keresőmotorjának megváltoztatásáról. Az ENTER lenyomása után nyomja le a LE NYÍL billentyűt az információ megtekintéséhez.
Az alapértelmezett keresőmotor módosítása az Edge-ben
Az alapértelmezett keresőmotor módosítása az Edge-ben
- Nyomja le az ALT+F billentyűkombinációt a Beállítások és egyéb lehetőségek menü megnyitásához, majd nyomja le a B betűt a Beállítások oldal megnyitásához. A fókusz a Keresés szerkesztőmezőbe kerül.
- A SHIFT+TAB billentyűkombinációval lépjen a beállítási kategóriák menüjére, majd nyomja le az ENTER billentyűt az Űrlap mód aktiválásához.
- Nyomja le a LE NYÍL billentyűt az Adatvédelem, keresés és szolgáltatások menüpontra lépéshez, majd nyomja le az ENTER billentyűt a kategória kiválasztásához.
- Ha az Űrlap mód nem kapcsolt ki automatikusan, nyomja le az ESC billentyűt a kikapcsoláshoz, majd nyomja le a H betűt a Szolgáltatások címsorra való lépéshez.
- Nyomja meg a B betűt a Címsor és a keresés gombra való lépéshez, majd nyomja le az ENTER billentyűt.
- Nyomja le a C betűt, hogy a címsorban használható összes keresőmotort tartalmazó listamezőre lépjen. Nyomja le az ENTER billentyűt az Űrlap mód bekapcsolásához, majd a NYÍL billentyűkkel válasszon ki egy másik keresőmotort, és nyomja le az ENTER billentyűt.
- Nyomja le a CTRL+F4 billentyűkombinációt a Beállítások oldal bezárásához, és a módosítások automatikusan mentésre kerülnek.
Az alapértelmezett keresőmotor módosítása a Chrome-ban
Az alapértelmezett keresőmotor módosítása a Chrome-ban
- Nyomja le az ALT+F billentyűkombinációt a Chrome menü megnyitásához, majd a B betűt a Beállítások oldal megnyitásához. A fókusz a Keresés szerkesztőmezőbe kerül.
- A TAB billentyűvel lépjen a különböző beállítási kategóriákat felsoroló menübe.
- Nyomja le a LE NYÍL billentyűt a Keresőmotorra lépéshez, majd nyomja le az ENTER billentyűt.
- A TAB billentyűvel lépjen a címsorban használható összes keresőmotort felsoroló kombinált listamezőre, és a NYÍL billentyűkkel válasszon ki egy másik keresőmotort.
- Nyomja le a CTRL+F4 billentyűkombinációt a Beállítások oldal bezárásához, és a módosítások automatikusan mentésre kerülnek.
Az alapértelmezett keresőmotor módosítása a Firefoxban
Az alapértelmezett keresőmotor módosítása a Firefoxban
- Nyomja le az ALT+E billentyűkombinációt az Eszközök menü megnyitásához, majd a B betűt a Beállítások oldal megnyitásához.
- A SHIFT+TAB billentyűkombinációval lépjen a kategóriák listájára.
Megjegyzés: Előfordulhat, hogy az ENTER billentyűt kell lenyomnia az Űrlap mód bekapcsolásához, ha az nem aktiválódott automatikusan.
- Nyomja le a LE NYÍL billentyűt a Keresés kiválasztásához, majd nyomja le az ESC billentyűt az Űrlap mód kikapcsolásához.
- Nyomja le a H betűt az Alapértelmezett keresőszolgáltatás címsorra való lépéshez.
- Nyomja le a C billentyűt, hogy a címsorban használható összes keresőmotort felsoroló kombinált listamezőre lépjen. Nyomja le az ENTER billentyűt az Űrlap mód bekapcsolásához, és a NYÍL billentyűkkel válasszon ki egy másik keresőmotort.
- Nyomja le a CTRL+F4 billentyűkombinációt a Beállítások oldal bezárásához, és a módosítások automatikusan mentésre kerülnek.
Ami a találati lista mélyén van
Lássuk, mi történik, amikor kiválasztja az eredménylista valamelyik elemét. Milyen módszerrel találhatja meg a legrelevánsabb találatot?
VÁLASZ: Bármelyik, a Böngészésre fel! kurzus fejezeteiben ismertetett módszer megfelelő lehet, például:
- Nyomogassa az N billentyűt, hogy bejárja a hivatkozást nem tartalmazó szövegegységeket.
- A JAWSGOMB+F7 billentyűkombináció lenyomásával nyissa meg a Hivatkozások listája párbeszédpanelt, majd keresse meg azokat az elemeket, amelyek a kívánt szóval kezdődnek.
- A JAWSGOMB+F6 billentyűkombináció lenyomásával nyissa meg a Címsorok listája párbeszédpanelt, majd tekintse át az oldal címsorainak struktúráját.
- A CTRL+F billentyűkombináció lenyomásával nyissa meg a JAWS - keresés párbeszédpanelt, és a Mit keres mezőbe írja be a keresett kifejezést.
- Használja a régiókon történő navigálást.
- A JAWSGOMB+V billentyűkombináció lenyomásával nyissa meg a Közvetlen beállítások párbeszédpanelt, például, hogy:
- Kikapcsolja az oldalfrissítéseket
- A keresés a <title> attribútumra, a mozaikszavakra, a rövidítésekre, stb. is kiterjedjen.
- Használja az Egyéni feliratok funkciót a címkézetlen hivatkozások, űrlapmezők kiegészítésére azokon az oldalakon, amelyeket gyakran látogat meg.