Te hol voltál?
Kedves olvasó, emlékszik még, honnan értesült Lady Diana haláláról? Mit érzett, amikor megtudta a döbbenetes hírt? Egyáltalán, hogyan vélekedik Ön Dianáról? A „nép hercegnőjének”tartja, vagy egyszerűen azt érzi, túl sokat szerepelt – saját akaratából vagy akarata ellenére- a médiában? Ez a cikk segíthet abban, hogy bulvár mellékzönge nélkül, viszonylag objektíven emlékezzünk vissza a hercegnő életére és halálára.
Szeptember 11. Lehetett-e összeesküvés?
Szeptember 11. megváltoztatta a terrorizmusról, a biztonságról, Amerikáról, sőt az általunk ismert, valamennyire is kiszámítható világról alkotott elképzelésünket. Az esemény után megszigorodtak a biztonsági előírások az élet szinte minden területén. Mi is történt pontosan szeptember 11-én? Ezt ma sem tudjuk teljes bizonyossággal, így nem csoda, hogy számos elmélet napvilágot látott arról, kik szervezték meg a támadást, mi volt az indítékuk. Most megismerhetünk néhányat ezek közül a feltételezések közül, és a cáfolatukat is hallhatjuk.
Hasfelmetsző Jack rejtélye
Valóságos korrajz ez az írás hasfelmetsző Jack korából. Látjuk magunk előtt a szobákat, ahol családok szorultak össze, a rosszul megvilágított, koszos utcákat. Ez az a közeg, ahol hasfelmetsző Jack elkövette gyilkosságait. Kik voltak az áldozatok? Egyáltalán, ki lehetett ez a kegyetlen gyilkos? Most több részletet is megtudhatunk róla. A kriminológia iránt érdeklődőknek, a rettentő gyilkosságoktól nem elriadóknak, a rendőrségi hírek rendszeres nézőinek ajánljuk ezt az élénk, láttató leírást.
Csodásan bizarr szabadalmak
Mire jó a mellzuhany? Miért érdekes az előre-hátra hintáztató kád? Hogyan néz ki az óramű segítségével araszolgató baba? Mennyi, de mennyi különleges, használható vagy teljesen hasznavehetetlen találmányra nyújtottak be szabadalmat! Melyek voltak az elfogadás kritériumai? Kik voltak, akik a találmányok ötletével előálltak? Mitől függhetett az, hogy valaki repülőgépet, más pedig egy fura, tyúkoknak szánt szemüveget talál fel? A találmányok mindig sokat elmondanak az adott korról is, amelyben megszületnek. Tekinthetjük ezt a cikket tudománytörténeti furcsaságok gyűjteményének, de akár használhatatlan agyszülemények tárházának is. A meghallgatása mindenki számára sok meglepetést tartogat majd.
Hosszú Katinka
Hosszú Katinka mesél arról, hogyan lett olyan, amilyen most. Milyen is az, ha Katinka és Iron Lady „beszélget”, és mi is adja az erőt a hosszúkatinkasághoz. Azon is elgondolkozhatunk, mi teszi őt képessé arra, hogy minden helyzetből megtalálja a kiutat, és akár egy „dobozból is otthont tudna varázsolni”.
A keleti zárás
Milyen kép él rólunk, magyarokról azokban az országokban, ahonnan a menekültek többsége érkezik? Mit lát az az ember a tévében, mit olvas az újságokban, akinek rokonai, családtagjai vannak úton Magyarország felé? Milyen híreket és miért éppen azokat emelik ki rólunk az arab médiában? Érdemes elolvasni ezt a cikket, hogy ne csupán a magunk szemszögéből lássuk a történéseket.
Változó Vatikán – Ferenc pápa és reformjai
Az „áruló bíboros”? Ki ő? Akár hiszik, akár nem, Ferenc pápa. Egy újságban nevezték így, amikor a hívei előtt térdelt, azt kérte, imádkozzanak érte, miközben egy evangélikus pap vezette az ökumenikus szertartást. Az, ahogyan pápaként viselkedik, ahogyan valódi, gyakorlatias tettekkel a szegények mellett áll, napjainkig is sokszor értetlenségbe ütközik, és ha nem is felháborodást, de legalábbis csodálkozást, megütközést vált ki. A kérdés, hogy mennyire formálja át a hagyományos vatikáni mintákat, a katolikus egyház gondolkodásmódját, és mennyire formálja őt a hagyományoknak megfelelővé Vatikán.
Extra brut
Áll az elbeszélő a hűtő előtt, állunk vele, és lassacskán kiderül minden. Az, ahogyan Karesz megtalálta a padon, az, aki volt, és aki lett, és megértjük, miért törik össze a pezsgősüveg. Jobb, ha a szobában váró Ildikó azt hiszi, véletlen volt? Hogyan is áll össze az üvegcserepekből a történet?
Nekem feladatom van
Sokszor a kiheverhetetlen csapások döbbentik rá az embert, hogy feladata van. Segítenek egy kicsit jobbnak lenni, viszonyítani, különbséget tenni a valóban nagy és az általunk nagynak ítélt problémák között. Most egy olyan család történetét ismerhetjük meg, akik mernek, tudnak a fájdalmakról beszélni, és utána egy más (nem jobb és nem rosszabb, csak más) életet élni.
Találkozásom Indira Gandhival
„A félelem rosszabb, mint a halál.” – mi is ez? Egy üzenet? Egy magatartásforma? Hitvallás, életfilozófia? Akármi is legyen, van úgy, hogy az ember azt érzi, hogy egy találkozás kiemeli őt a hétköznapokból. A találkozás váratlanul összekapcsolódik az emlékezetben egy mondattal, amit ugyanaz az ember mondott, akivel találkoztunk, és máris azt érezzük, hogy van közünk a történelemhez, nagy szavakkal, a világ alakulásához. Hasonló élménye volt a cikkírónak az 1980-as évek első felében az indiai miniszterelnökkel történt váratlan találkozásakor.
Jó olvasgatást, érdekes beszélgetést kívánunk a cikkekről.
Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása