Családias hangulat fogadta az „Informatika a Látássérültekért Alapítvány” munkatársait a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületének klubtermében április 18-án.
Az érdeklődők figyelemmel hallgatták Molnár Ákost, aki mintha már hazajárna Nyíregyházára bemutatókat tartani. Ezúttal a Talks&Zooms mobiltelefonos szoftvert mutatta be, amit egy Symbian 3-as Nokia N8 érintőképernyős telefon segítségével tett még informatívabbá. A jövő az érintőképernyők felé veszi az irányt, így a látássérült embereknek is meg kell ezekkel barátkozniuk. A szoftverfejlesztőknek is folyamatosan követniük kell az újonnan megjelenő készülékeket, hogy támogatást nyújtsanak a különböző funkciók meghangosításához.
Ezután Szanics Miklós Szabolcs, az egyesület fiatal alelnöke érdekességként az iPhone okostelefon használatával ismertette meg a közönséget. A készülékben a gyártó saját fejlesztésű VoiceOver nevű képernyőolvasó programja teszi használhatóvá az érintőképernyős készüléket a látássérült emberek számára.
Ismét Molnár Ákos következett, aki a JAWS for Windows 11 képernyőolvasó szoftver újdonságait részletezte, melyet elmondása szerint már nagyon vártak, mivel ez a verzió már támogatja a Windows 7 operációs rendszert. Ismertetőjében hallhattunk a hasznos kutatás funkcióról, mely segítségével nem csak az aktuális valutaárfolyamokhoz, időjárási információkhoz, az Origo 24 órás híreihez jutunk hozzá nagyon egyszerűen, hanem a SZTAKI német és angol szótárát is billentyűparancsokkal, könnyedén érhetjük el. Szó esett még az egyszerű némítási funkcióról, a továbbfejlesztett helyjelzők használatáról a bonyolultabb weblapokon, a szójegyzék listák hasznosságáról, az automatikus űrlapmód előnyeiről. Mindezen újdonságok megtalálhatóak a JAWS menüjében (Insert+J) a Súgó almenü Újdonságok menüpontja alatt.
Fehér István a DEX 2.0 szoftvert mutatta be, melynek fejlesztéséhez a Vodafone Alapítvány nyújtott segítséget. A DEX 2.0 segítségével szöveges állományból (txt, doc, docx) hangoskönyveket készíthetünk MP3 vagy DAISY formátumban. A szöveges részekhez különböző hangkaraktereket rendelhetünk, így még élőbbé tehetjük pl. a párbeszédes részeket. A DAISY formátumban történő konvertálás pedig szinkronizálja a szövegállományt a hangállománnyal, így sokkal egyszerűbbé válik a navigáció egy hanganyagban, vagy a keresés egy hatalmas hangállományban, mivel szövegre tudunk keresni és így a hanganyag lejátszása is a találat helyétől tud a szinkronizálás következtében folytatódni.
A bemutatókat interaktívvá tette Dankó Pál az egyesület rendszergazda munkatársa, aki gondoskodott róla, hogy a telefonkészülékek és a számítógépeken futó szoftverek érthetően, kihangosítva szólaljanak meg.
A rendezvény végén kisorsolásra kerültek a Digit System számítástechnikai bolt és szerviz által felajánlott eszközök is. A Philips fülhallgatót Palcsák Sándorné, a Nyírségi Látássérültek Egyesületének tagja, míg a 8 GB-os pen-drive-ot Pappné Karczagi Márta, a Fehér Bot Alapítvány művelődésszervezője vihette haza. Az egyesület által felajánlott kettő darab DAISY formátumban készült hangoskönyvet Majzer Zoltán, a Ridens szakiskola tanulója, valamint Szabóné Pethő Gyöngyi tagtársunk nyertek meg.
Az egyesület által felajánlott kettő darab, gyengénlátók számára készült asztali naptárat Molnárné Kiss Ildikó, a Fehér Bot Alapítvány Nyíregyházi Rehabilitációs Központjának informatika tanára és Koncsol Krisztián, a Nyírségi Látássérültek Egyesületének tagja vihették haza.
A program végén a kíváncsiak megismerkedhettek a RUBY hordozható nagyító készülékkel, melyet az érdeklődők az „Informatika a Látássérültekért Alapítványnál” tekinthetnek és vásárolhatnak meg. Az alapítvány munkatársai sem jöttek üres kézzel, hiszen mindenkinek, aki a közönség soraiban foglalt helyet, átnyújtottak egy MAGic képernyőnagyító és egy JAWS képernyőolvasó bemutató verziójú szoftvereket tartalmazó CD-t.
Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása