Beszélgetés Szedresi Annával, a Vöröskereszt Komárom-Esztergom megyei szervezetének önkéntesével.
A most 29 éves Anna születése óta nem lát, kizárólag fényt érzékel. Négy és fél éves korában derült ki, hogy nemcsak látás-, hanem hallássérült is.
2009-ben végzett az ELTE történelem szakán. Jelenleg Tatabányán él szüleivel, és a Vöröskeresztnél dolgozik önkéntesként. Fontos számára, hogy olyan munkát végezzen, amelynek során segíthet másoknak. Nagy álma, hogy egy nemzetközi szervezet munkatársaként Afrikában dolgozhasson. Ezt hallva biztosan senki nem csodálkozik azon, hogy nemcsak a munkájához használja Anna a számítógépet, hanem a szabadidejének is fontos része, hogy a gépén futó JAWS képernyőolvasó program segítségével elolvassa az őt érdeklő témákban megjelenő újdonságokat. Arra a kérdésre, hogy mivel tölti a szabadidejét, ezt válaszolta: „Nagyon szeretek olvasni, az interneten szörfölgetni, e-mailezni, Skype-olni.”
Anna tehát azok közé a sok téma iránt érdeklődő és tudatos emberek közé tartozik, akik igyekeznek a technika kínálta lehetőségeket a legteljesebb mértékben kihasználni az információszerzéshez és a barátokkal történő kapcsolattartáshoz.
„Egyetemista korom óta használom a JAWS-t, nagyon sokat segített nekem a tanulásban.”
Gondoljunk csak bele, hogy egy történelem szakos egyetemista hány száz oldalt hallgathatott végig a JAWS felolvasásában! Annának a JAWS lett a történelemkönyvek „magyar hangja”, a honfoglalástól kezdve napjainkig. És ha már ennyi évszázadot átkalandozott Anna a JAWS-zal, természetes, hogy figyelemmel kíséri a pályázati lehetőségeket a képernyőolvasó program legújabb, honosított verziójára is. Anna alapítványunk honlapjáról értesült a 2011 őszén meghirdetett szoftveradományozási és frissítési pályázatáról. Pályázott és nyert!
„A JAWS legújabb verzióját karácsony előtt küldte el nekem az Infoalap, de még nem próbáltam ki. Ha majd kipróbálom, megnézem a JAWS súgóját, illetve édesapámat vagy más látássérülteket fogok megkérni, hogy segítsenek abban, amit nem értek.”
A JAWS korábbi verziójáról Anna elmondta, hogy szinte mindenre tudta használni, egyedül a Skype-telefonálás okozott némi nehézséget. A megfelelő scriptek telepítésével azonban már a Skype-pal is boldogult. Most pedig kíváncsian várja, milyen könnyebbséget jelent számára a JAWS 11.0 verziója, amelyet elsősorban azon a netbookon szeretne használni, amelyet idén kaphat meg. Ezen a gépen már Windows 7 fog futni, amely kiválóan együttműködik a JAWS 11.0 programmal.
„A netbook egy hordozható számítógép, és ha fent lesz rajta a 11-es JAWS, akkor el tudom vinni magammal bárhova, fel tudok írni címeket, telefonszámokat vagy bármit, amire szükségem van. A munkakeresésben és a tanulásban is segít majd nekem.”
A beszélgetés során nemcsak egy tájékozott, a globális problémákra érzékeny lányt ismerhettünk meg, hanem Anna rácáfolt arra a sokunk tudatában élő képre is, amely szerint a történészhallgatók szabadidejükben is vastag kódexeket lapozgatnak. Ő ehelyett szörföl az interneten, Skype-ol, és elolvassa a JAWS segítségével az őt érdeklő könyveket. Sok sikert kívánunk neki munkájához és kitartást álmai megvalósításához!
Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása