„Fantasztikus dolognak tartom a JAWS-t, mint képernyőolvasó programot, azt, ahogy megszólaltatja a gépet”

     

    Beszélgetés Sáfrányné Kobli Írisszel

    Írisz születése óta látássérült. Mint napjainkban szinte mindenki, ő is számítógépen dolgozik, elolvassa a közösségi oldalakon a híreket az ismerősökről, intézi az ügyeit. Az egyetlen különbség másokhoz képest, hogy az ő gépe „beszél”. A JAWS képernyőolvasó program által hallhatóvá válik a képernyőn látható szöveg. Így tud Írisz – sok látássérült emberhez hasonlóan – levelezni, információkat keresni az interneten, és természetesen a munkájához is nélkülözhetetlen a képernyőolvasó program.

    A következő mondatokban igazán szemléletesen mesél arról, hogyan és mi mindenre használja a képernyőolvasót.

    Én napi szinten használok számítógépet, e-mail írásra, böngészésre, a közösségi oldalak használatához, és a munkámhoz is. Ha akadálymentesítés történik városunk egy-egy intézményében, ilyenkor információs füzetet készítek látássérültek számára a jobb tájékozódáshoz. Ezt a JAWS képernyő olvasó segítségével tudom elkészíteni, hiszen ez a szoftver teszi lehetővé, hogy beszéljen a gépem.”

    Írisz a tavalyi szoftveradományozási pályázatunk egyik nyertese. Elégedett a JAWS korábbi verzióival is, úgy gondolja, hogy átlag felhasználóként talán nem ismeri eléggé a szoftverben rejlő lehetőségeket. Szeretné elmélyíteni a JAWS-szal kapcsolatos ismereteit, hogy maximálisan kihasználhassa a képernyőolvasó adta előnyöket. Kíváncsian, csupa-csupa pozitív várakozással kezdte használni a JAWS legújabb változatát. Így foglalja össze az első benyomásait:

    „Szerintem jobb és egyben más is lett, de lehet, hogy ezt csak én látom így, mert a szoftverfrissítéssel egy időben cseréltem gépet, és operációs rendszert is, és én most olyan dolgokkal is találkoztam, amivel idáig nem. Biztonsági sáv, gyors navigáció, és valahogy az internetes böngészés is más lett. Sokkal gyorsabb, gördülékenyebb, nem kell minden hivatkozáson végigmenni. Gyorsabban megtalálom, amit keresek. Lehet, hogy ezek a funkciók már korábban is voltak, csak én nem mertem őket használni.”

    Végül pedig így foglalja össze, mit jelent a hétköznapjaiban a számítógép-használat lehetősége és alapítványunk munkája:

    „Teljes mértékig elégedett vagyok az alapítvány munkájával, értékelem az erőfeszítéseit, hogy egy ilyen programot honosítottak nekünk, látássérülteknek, hogy mi is úgy használhassuk számítógépeinket, mint egészséges látó társaink, akár csak otthon, mint felhasználók, de a munkában is.”

    Köszönjük a beszélgetést, sok örömöt a legújabb JAWS-hoz!

     

    Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása

    Vissza a hírekhez

     

    Az oldal tetejére