Közelkép nyerteseinkről: Tóth Sándor

     

    Tóth Sándor azok közé a nyugdíjasok közé tartozik, akik nemcsak pihenéssel, hanem mások számára is hasznos munkával töltik nyugdíjas éveiket. Két egyesület tevékenységében is aktívan részt vesz, köztük két éve a Vakok és Gyengénlátók Komárom-Esztergom Megyei Egyesületének alelnöke, illetve emellett szakít időt kedvenc hobbijára, a horgászatra is.

    Tóth SándorTóth Sándor a helyi horgászegyesületnek 2004. óta tagja. Évekig az egyesület felügyelőbizottságában dolgozott, miközben összefogással és hosszú, kitartó munkával megszépített, ismét horgászhatóvá tett egy halastavat.

    A Vakok és Gyengénlátók Egyesületében többek között azért dolgozik munkatársaival, hogy minél többen megtanulják a JAWS és a MAGic program használatát. Másik fontos célja, hogy a lehető legtöbb embert hozzásegítse e két programhoz. A számítógép-használat fontosságáról kedves őszinteséggel így összegzi tapasztalatait: „Elsősorban természetjáró, természetszerető ember vagyok. Én a számítógép nagy ellensége voltam, de most már mindenhez ezt kell használni.”

    Sándor a 9-es JAWS demó változatát használta korábban, de a program leállása sokszor zavarta őt a munkájában. A gördülékenyebb számítógépes munkavégzés érdekében pályázott a JAWS 11.0 verziójára. Az adományozási pályázatról a Vakok és Gyengénlátók Komárom-Esztergom megyei egyesületénél értesült. Miután elnyerte az új verziót, a szoftver feltelepítésében egy, a Vakok Elemi Rehabilitációs Csoportjánál dolgozó ismerősétől kapott segítséget. Habár eddig még csak a 11-es JAWS demó változatát volt alkalma kipróbálni, máris szerzett néhány pozitív tapasztalatot a programmal kapcsolatban: „Sok olyan internetes oldal van, amit a 9-es JAWS már nem tud kezelni, viszont a 11-es igen.”

    Sándor a munkája mellett a szabadideje tartalmas eltöltéséhez, olvasáshoz, levelezéshez is a JAWS képernyőolvasó programot használja. Szeretné minél jobban elsajátítani a szoftver kezelését, és megismerni a JAWS nyújtotta lehetőségeket, hogy az egyesületükben dolgozó informatikus mellett ő is tudjon segíteni a számítógépes problémákkal hozzájuk forduló tagoknak. Ennek érdekében tervezi egy számítógépes tanfolyam elvégzését.

    Nemcsak azon dolgozik, hogy a jelen technikai lehetőségeinek elérhetővé tételével megkönnyítse az egyesületükhöz tartozó vak és gyengénlátó emberek életét, hanem a jövőre vonatkozólag is vannak elképzelései. Hasznosnak és kivitelezhetőnek tartana egy olyan programot, amely lejegyezné a szóban elhangzott szöveget, tehát diktálás alapján működne. Látott már ilyet egyes mobiltelefonokon, és nagyon szeretné, ha ez a program magyar nyelven is hozzáférhetővé válna az érdeklődők számára.

    Beszélgetésünk végén egy fontos, nagyon sok vak és gyengénlátó embert érintő problémára hívja fel a figyelmet: „A vakok és gyengénlátók elhelyezkedését, tanulását, és egyáltalán, a számítógép-használatukat lehetővé tevő szoftverek nagyon sokba kerülnek. Ezeknek a megvásárlását a legtöbben nem engedhetik meg maguknak. Nagyon fontos lenne, hogy kormányzati támogatással váljanak hozzáférhetővé ezek a nélkülözhetetlen szoftverek a vakok és a gyengénlátók számára. Szlovákiában az ilyen kormányzati támogatásnak már jól bevált gyakorlata van. Nálunk is valami hasonlót kellene megvalósítani.”

    Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása

    Vissza a hírekhez

     

    Az oldal tetejére