Korábban már két olyan látássérült fiatalembert mutattunk be, akik rendszeres felhasználói az "Informatika a látássérültekért" Alapítvány munkatársa, Hammer Attila és a Magyar Ubuntu Közösség fejlesztő munkája eredményeként megszületett Beszélő Linux, azaz BeLin operációs rendszernek. Ez alkalommal Ujfalusi Zoltánt kérdeztük tapasztalatairól.
– Mikor és hol hallott először a Beszélő Linuxról?
– 2008-ban, amikor olvastam az akkoriban megjelent Ubuntu 8.04-es változatról, felkeltette a figyelmemet, hogy a rendszer tartalmaz képernyőolvasó szoftvert is. Azonnal ki is próbáltam. Akkoriban még sok nehézséggel kellett megküzdeni a gördülékeny használhatóság érdekében. Megkerestem a fejlesztőt, Hammer Attilát, aki már javában dolgozott a BeLin 1.0-ás változatán. Ekkor én is bekapcsolódhattam a munkába, mint tesztelő.
– Milyen előnyeit emelné ki?
– Szeretném kiemelni, hogy a feladatok többsége rugalmasan elvégezhető. Ez a karakteres felületre is igaz, ami lényegesen leegyszerűsíti és felgyorsítja a munkát. Nem kell megkeresni a szükséges jelölőgombokat és kiválasztani a kért lehetőségeket. Mióta a BeLin operációs rendszert használom, nem kell tartanom a vírusveszélytől, habár az óvatosság sosem árt! Fontos még elmondanom, hogy évek óta szerettem volna közelebbről megismerkedni a Linux világával, melyhez végül a BeLin segített hozzá. Természetesen az ingyenesség sem mellékes, mivel nagyon sokan nem tehetjük meg, hogy fizetős operációs rendszert és programokat vásároljunk.
– Az informatika mely területein használja a Beszélő Linux rendszert?
– Szinte minden területen. Ebbe beletartozik a tanulás, az olvasás, a mindennapos levelezés, az internetezés, a zenehallgatás és a barátokkal való kapcsolattartás is. A BeLin mindenütt megállja a helyét. Kiemelendő az is, hogy a rendszer mindenféle látó segítség nélkül telepíthető. Jó érzéssel tölt el, hogy ismerőseim körében, ha nem is rohamosan, de terjed a BeLin használata. Valamennyi sorstársamnak ajánlom a kipróbálását!
Hír elküldése e-mail-ben űrlap mutatása